Akcja „Parkujesz? – Zdrapujesz!” ma na celu zwrócenie uwagi na problem parkowania samochodów przez zdrowe, pełnosprawne osoby na oznakowanych miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Akcja polega na naklejaniu naklejek na przednie szyby samochodów zaparkowanych nieprawidłowo na oznakowanych miejscach dla osób niepełnosprawnych. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę, jak wielkim utrudnieniem dla niepełnosprawnych osób jest stawianie samochodów na miejscach dla nich przeznaczonych. Nie domagamy się specjalnego traktowania, a jedynie poszanowania naszych praw. Na terenie Katowic, a także w wielu innych miastach w Polsce, naklejane są nalepki na szyby samochodów zaparkowanych na miejscach dla niepełnosprawnych, a nie posiadających do tego uprawnień (karta parkingowa osoby niepełnosprawnej).

Za sukces uważamy przede wszystkim dotarcie do świadomości społecznej tak szeroko, żeby stało się przestrzeganą społecznie normą, że zajęcie miejsca dla osoby niepełnosprawnej przynosi wstyd. Akcja „Parkujesz – zdrapujesz” ciągle trwa - systematycznie i skutecznie. Nasi wolontariusze naklejają naklejki niezdyscyplinowanym, bezmyślnym kierowcom, a efekty akcji dają się zauważyć – coraz łatwiej zaparkować osobie niepełnosprawnej na miejscu dla niej  przeznaczonym. Wysyłamy naklejki osobom, które chcą pomóc na terenie całego kraju. Akcja została także zauważona przez media, które zamieściły na jej temat wiele informacji.

Parkujesz? - Zdrapujesz! - relacja w TVN

Film „Tylko dwie minuty”

Filmik pokazujący jakie konsekwencje może przynieść zajmowanie niepełnosprawnym miejsc parkingowych - koniecznie obejrzyj do końca!

Aktywni „Niezniszczalni”