Druga edycja  Pikniku Spadochronowego „Nie chodzę – latam!” zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywne Życie odbyła się w niedzielę  13.09.2015r. w gliwickiej Strefie Spadochronowej Silesia.

 


Podobnie jak w pierwszej edycji Pikniku, w tandemowych skokach spadochronowych wzięły udział osoby niepełnosprawne z porażeniem czterokończynowym, na co dzień poruszające się na wózkach oraz najbardziej doświadczeni instruktorzy skoków spadochronowych. Piknik miał charakter integracyjny i otwarty. Równocześnie z uczestnikami projektu, odbywały się także skoki pełnosprawnych spadochroniarzy.

W projekcie wzięły udział cztery osoby porażeniem czterokończynowym: Adam Korzeniewski, Łukasz Kotula, Łukasz Buczek i Robert Ramz . Tegoroczna edycja Pikniku cieszyła się wielkim zainteresowaniem potencjalnych uczestników. Tym bardziej nam przykro, że nie mogliśmy spełnić wszystkich marzeń. Niestety w ostatniej chwili z projektu zostały wycofane kolejne dwie osoby, którym nie udało się dostarczyć wymaganych dokumentów.  Mamy jednak nadzieję,  że spotkamy się z nimi w przyszłym roku.

W słoneczny, bezchmurny niedzielny poranek uczestnicy projektu,  ich rodziny i przyjaciele oraz nasi wolontariusze, pojawili się rano w gliwickiej Strefie Spadochronowej Silesia. Jak zwykle w tym miejscu powitała nas niezwykła, pełna radości i emocji atmosfera.

Skoczkowie przeszli szczegółowe szkolenie, podczas którego tandem-pilot Wojtek Sznajder bardzo dokładnie opowiedział o wszystkich fazach przygotowań i samego skoku.

Uczestnicy projektu po płycie lotniska przemieszczali się na wózkach lub – jeżeli samolot lądował dalej – samochodem do przewozu spadochroniarzy. Do samolotu najpierw wsiadali pełnosprawni skoczkowie, a na końcu, tuż przy drzwiach tandem-pilot wraz z naszym uczestnikiem projektu.

Samolot wznosi się na wysokość 4000m przez kilkanaście minut, tam skoczkowie opuszczając samolot i przez kilkadziesiąt sekund trwa swobodne spadanie, potem otwiera się czasza spadochronu i skoczkowie powoli opadają, aż do lądowania – trwa to kilka minut.

Skoczek jest ubrany w specjalny kombinezon, uprząż, którą jest spięty z tandem-pilotem oraz dodatkowe, specjalnie przygotowane dla niepełnosprawnych uczestników skoków, zabezpieczenia i elementy uprzęży mające ten skok umożliwić i uczynić maksymalnie bezpiecznym.

W tym roku pierwszy skok oddał Łukasz K. Na lotnisku czekaliśmy bardzo ciekawi jego wrażeń. Razem z nami czekali przedstawiciele liczne przybyłych mediów.  Łukasz skaczący z tandem-pilotem Mariuszem Taranem wylądował uśmiechnięty i wyraźne szczęśliwy.

Drugim odważnym skoczkiem był Adam. Uśmiech nie schodził mu z twarzy od chwili przybycia do Strefy Spadochronowej. Byliśmy ciekawi czy będzie równie uśmiechnięty już po wylądowaniu.  Okazało się, że ogromna radość towarzyszyła mu cały czas – także podczas skoku i po wylądowaniu. Adam skakał z tandem-pilotem Bartkiem Włudyką.

W między czasie do swojego skoku przygotowywał się Łukasz B.  Łukasz towarzyszył nam już podczas pierwszej edycji skoków – wtedy tylko się przyglądał. Tym razem postanowił przełamać swoje obawy  i  spełnić marzenie. Tuż przed skokiem był bardzo spięty, ale po wylądowaniu ewidentnie szczęśliwy, że udało mu się przełamać i zrobić coś o czym marzył. Łukasz skakał  z tandem-pilotem Mariuszem Taranem.

Czwartym skoczkiem był Robert. Dokładnie wiedział, że za chwilę stanie się coś na co czekał od dawna i co będzie dla niego ogromną frajdą. Mina po wylądowaniu mówiła, że nie pomylił się. Uśmiechnięty i szczęśliwy dzielił się wrażeniami.  Robert skakał z tandem-pilotem Bartkiem Włudyką.

Projekt został realizowany przy współpracy gliwickiej Strefy Spadochronowej Silesia. Pomocy udzielali wolontariusze naszego Stowarzyszenia: Małgosia Manecka, Agnieszka Malewska, Ania Kamieniarz, Damian Kania, Szymon Manecki i Dawid Hrapkowicz. Duży wkład w organizację wydarzenia miała nasza wolontariuszka Ela Dzierżęga. O catering zadbała Ela Madejska – członek naszego Stowarzyszenia.
Wszystkim bardzo dziękujemy!

Piknik mógł dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez darczyńców wpłacających środki na konto organizowanej przez nas zbiórki na platformie „Chcę Pomagać”, biorących udział w naszych pozostałych zbiórkach, a także dzięki wsparciu prowadzonego przez Stowarzyszenie Aktywne Życie „Sklepu Bez Barier”. Jeden ze skoków ufundowany został przez firmę „Recomedic”.

Relacje z wydarzenia ukazały się w mediach, m.in.:

Sklep Bez Barier - akcesoria, części, wózki

Informator - Katowice Bez Barier

Cykl wypraw - Łam bariery - sięgaj dalej

Aktywni „Niezniszczalni”

W mediach...

Drużyna Rugby na Wózkach - DRAGONS

Powiatowa Społeczna Rada d/s Osób Niep.