W styczniu br nasze Stowarzyszenie zostało poproszone o audyt budynku Sądu Rejonowego w Katowicach. Sprawdzona została dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Prezes Sądu nie oczekiwał pochwał, ale przede wszystkim konstruktywnej krytyki i konkretnych porad.  Sprawdzenia obiektu dokonał poruszający się na co dzień na wózku Prezes Stowarzyszenia Marcin Mikulski. Miał kilka uwag i propozycji zmian. Między innymi barierą okazał się wysoki krawężnik dzielący oznakowane miejsce parkingowe  dla osób niepełnosprawnych od chodnika przed budynkiem Sądu. Bariera ta została już usunięta.
Świadczy to o skuteczności podejmowanych przez naszą organizację działań. Wsparcie właścicieli lub użytkowników obiektów przez organizację działającą na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście, znaną już ze swoich działań związanych z projektowaniem uniwersalnym i  oceną dostępności obiektów (np. miejski informator internetowy „Katowice bez barier”) pomaga skutecznie realizować zmiany dotyczące optymalnego dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Kolejnym krokiem może być certyfikacja obiektu – po wprowadzeniu rekomendowanych zmian – jako miejsca dostępnego i dostosowanego dla osób niepełnosprawnych ruchowo, co naszym zdaniem, doda obiektowi renomy.

Aktywni „Niezniszczalni”