W związku z zakończeniem prac związanych z budową i oddaniem do użytku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, jednej z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w naszym mieście, Prezes Stowarzyszenia Marcin Mikulski wziął udział w oględzinach budynku pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Bardzo nowoczesna bryła budynku, z minimalistycznym wykończeniem wnętrz – zwłaszcza kolorystycznym, robi ogromne i bardzo pozytywne wrażenie.
Niestety jest ponownym przykładem braku wiedzy, umiejętności lub zwykłą ignorancją projektantów tego gmachu w zakresie dostępności obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
Pierwsze drobne błędy pojawiły się już przy wejściu (zbyt wysoko umieszczony "domofon", próg w drzwiach), aby następnie pojawiać się w pozostałej części budynku. Drobnych poprawek wymagają toalety dla niepełnosprawnych, szatnie, drzwi do pomieszczeń. Natomiast w sali audytorium – bardzo ważnego punktu Centrum Kongresowego – potrzeby osób niepełnosprawnych zostały zignorowane całkowicie. W tej ogromnej, bardzo nowoczesnej sali nie przewidziano bowiem żadnego miejsca dla osoby na wózku. Co więcej na scenę prowadzą jedynie schody – tak więc nie ma możliwości, aby wystąpił na niej np. niepełnosprawny ruchowo prelegent.

W dniu oględzin w budynku brakowało jeszcze oznakowania. Nie były także wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Planujemy odwiedzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w pełni oddanego do użytku i mamy nadzieję, że zauważone przez nas „niedociągnięcia” zostaną do tego czasu usunięte.

Aktywni „Niezniszczalni”